Jak pielęgnować skórę mieszaną? 5 kroków do zdrowej cery

Jak pielęgnować skórę mieszaną, aby dostała to, czego potrzebuje? Jeżeli jesteś posiadaczką takiego typu cery i zauważyłaś, że Twoja pielęgnacja jest niekompletna, a Twoja skóra nadal nie wygląda dobrze, dowiedz się, jakie kroki warto podjąć, czego unikać i jakie składniki aktywne wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej.

Jak pielęgnować skórę mieszaną?

Jak pielęgnować skórę mieszaną, czyli taką, która z jednej strony posiada właściwości cery normalnej, a z drugiej strony cery tłustej? Odpowiedź brzmi: różnorodnie, czyli tak, aby dostarczyć jej składniki aktywne, które przede wszystkim:

  • uregulują pracę gruczołów łojowych,
  • znormalizują wydzielanie sebum,
  • zadbają o solidne nawilżenie i odżywienie naskórka,
  • przywrócą równowagę warstwie hydrolipidowej,
  • zadziałają antybakteryjnie,
  • ograniczą powstawanie niedoskonałości skórnych.

Cera mieszana charakteryzuje się tym, że posiada newralgiczną strefę T. Litera T odnosi się do układu części twarzy, które są problematyczne przy tym typie skóry. Czoło, nos, broda to obszary, które mają cechy skóry tłustej, czyli nadmiernie się przetłuszczają, doprowadzając do pojawienia się rozszerzonych porów, zaskórników i stanów zapalanych. Z kolei policzki w przypadku cery mieszanej noszą znamiona skóry normalnej, czyli gruczołowy łojowe pracują prawidłowo, a skóra nie ma tendencji do przetłuszczania. Przy nieodpowiedniej pielęgnacji może zdarzyć się tak, że naskórek w tych miejscach jest przesuszony.

Aby ograniczyć nadmierne wydzielanie sebum w strefie T, a jednocześnie nie doprowadzić do przesuszenia skóry na policzkach, należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację, która będzie ukierunkowana na różne potrzeby skóry mieszanej. Należy bowiem zadbać o to, aby z jednej strony dostarczyć skórze składniki aktywne, które uregulują pracę gruczołów łojowych, a z drugiej strony dogłębnie nawilżą skórę i zniwelują ewentualne stany zapalne. Jak to zrobić? Oto 5 kroków pielęgnacji dopasowanej do wymagań cery mieszanej.

Pielęgnacja w 5 krokach. Ulubione składniki skóry mieszanej

1. Demakijaż

Demakijaż to pierwszy krok w pielęgnacji, w którym pozbywamy się warstwy kosmetyków i częściowo oczyszczamy naskórek z sebum, kurzu i brudu. Jeżeli Twoja skóra bywa zaczerwieniona po demakijażu, oznacza to, że być może za mocno trzesz skórę, używając wacików. Warto przestawić się na balsamy do demakijażu lub gotowe olejki do demakijażu, które skutecznie rozpuszczą kolorowe kosmetyki i łagodnie obejdą się ze skórą, dostarczając jej już na tym etapie składniki nawilżające. Jeżeli stosujesz płyn micelarny, pamiętaj, że należy go zmyć wodą z dodatkiem żelu do twarzy czy pianki. Dlaczego? Micelarne płyny zawierają w składzie detergenty, które wymagają zmycia wodą, ponieważ w innym razie mogą podrażnić skórę.

2. Oczyszczanie

To kluczowy etap, który może odmienić kondycję Twojej skóry. Od dogłębnego oczyszczenia naskórka, zależy tak naprawdę przyszłość Twojej skóry, mówiąc obrazowo. Niedomyta skóra nie będzie miała szansy na prawidłowe wchłonięcie składników aktywnych, których dostarczasz jej w postaci kremów i serów. Do oczyszczania skóry mieszanej najlepiej użyć jest pianek lub żeli myjących, które będą się opierały o łagodne substancje myjące, nienaruszające funkcji ochronnych skóry. Poszukuj w składzie takich składników, jak Coco Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Decyl Glucoside czy Lauryl Glucoside, które mają pH zbliżone do prawidłowego dla skóry, czyli nie będą właśnie zaburzać jej funkcjonowania. Warto, aby w składzie znalazły się też substancje zmiękczające i nawilżające skórę, taki jak np. alantoina, skwalan, bakuchiol, kwas hialuronowy.

3. Peeling

To etap, na którym należy zwrócić uwagę na to, aby nie przesadzić z jego częstotliwością. Oznacza to, że należy stosować peeling 2 maksymalnie 3 razy w tygodniu lub rzadziej, w zależności od wymagań skóry. To istotne, ponieważ zbyt częste złuszczanie naskórka może doprowadzić do zaburzenia pracy warstwy hydrolipidowej, czyli stanu, kiedy będzie reagować podrażnieniem, zaczerwienieniem i niekomfortowym napięciem. Warto zrezygnować z peelingów ziarnistych, a przestawić się na peelingi enzymatyczne, które łagodniej złuszczają martwy naskórek, a w zasadzie go rozpuszczają, dzięki pracy enzymów.

4. Nawilżanie i odżywianie

Osoby, które mają cerę mieszaną, bardzo często stosują w nadmiarze kosmetyki matujące, złuszczające i wysuszające zmiany skórne, a zapominają o nawilżaniu. Taki mechanizm pielęgnacji sprawia, że skóra z tendencją do przetłuszczania… przetłuszcza się jeszcze bardziej. Jak to możliwe? Wyjaśnienie jest proste – nie dostarczając skórze składników nawilżających, skóra niejako sama musi zadbać o swoje nawilżenie, dlatego zwiększa produkcję sebum, które chroni warstwę hydrolipidową przed przesuszeniem. Tym samym mamy do czynienia z nadmiernym wytwarzaniem łoju, a przecież chcemy tego uniknąć, stosując właśnie kosmetyki antybakteryjne i matujące. Koło się zamyka. Aby przerwać ten szkodliwy schemat pielęgnacyjny, należy wprowadzić kosmetyki nawilżające skórę, np. kremy i sera z kwasem hialuronowym, z trehalozą, z niacynamidem, który dodatkowo zapobiega niedoskonałościom, witaminą C, gliceryną, itd.

Ważne jest również odbudowanie naruszonej bariery lipidowej skóry. Tutaj doskonale sprawdzą się kosmetyki z ceramidami, prebiotykami, niekomedogennymi olejami roślinnymi.

5. Pielęgnacja ratunkowa

To rodzaj pielęgnacji, którą stosujemy wtedy, gdy pojawiają się niechciane zmiany skórne: wypryski, rozszerzone pory, podrażnienia. Warto mieć w swojej kosmetyczce produkty, które zadziałają punktowo na niedoskonałości. Olejek herbaciany wysusza zmiany i działa antybakteryjnie. Olej tamanu znakomicie poradzi sobie z trądzikiem, a dodatkowo zwalczy wolne rodniki, przyczyniające się do szybszego starzenia się skóry. Doskonałym antidotum na mankamenty skórne będą również kwasy AHA, BHA, np. kwas salicylowy, kwas migdałowy, kwas laktobionowy. Pamiętajmy, że należy je stosować regularnie, ale nie za często. Przy kuracji kwasami koniecznie trzeba zadbać o dogłębne nawilżenie i ukojenie skóry, ponieważ kwasy mogą ją zbytnio przesuszyć i uwrażliwić. Dlatego tak ważna jest równowaga w pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry mieszanej to przede wszystkim zachowanie balansu pomiędzy składnikami ograniczającymi wydzielanie sebum, a tymi nawilżającymi. Systematyczność w pielęgnacji i kosmetyki z odpowiednio dobranymi składnikami to klucz do zapanowania nad dość kapryśną cerą mieszaną.