Czy retinol można stosować latem? Słońce kontra retinol

Pytanie, czy retinol można stosować latem, pojawia się z sezonu na sezon coraz częściej, ponieważ wzrasta zainteresowanie tym składnikiem, a i nasza świadomość w pielęgnacji skóry rośnie z roku z na rok. W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na to nurtujące pytanie i dowiesz się, jak prawidłowo włączyć witaminę A do swojej rutyny.

Czy retinol można stosować latem? Same fakty

Jeszcze parę lat temu można było przeczytać opinie, że retinolu nie powinno się stosować latem. Gdy nadchodziły słoneczne miesiące, rekomendacje były takie, aby nie stosować tej pochodnej witaminy A. Czy rzeczywiście jest to prawda? Dzisiaj rozprawimy się z półprawdami na temat kuracji retinolem w kosmetykach, które obrosły tę jedną z najbardziej skutecznych i przebadanych substancji odmładzających i przeciwzmarszczkowych. Dowiedz się więcej o właściwościach retinolu, sprawdź, jak go stosować: https://www.tuolawa.pl/artykul/24811,retinol-idealny-na-jesien-poznaj-jego-odmladzajace-wlasciwosci.

Od lat istniało przekonanie o tym, że składniki o działaniu złuszczającym, takie jak retinol czy kwasy, nie powinny być stosowane latem. Dlaczego? Kiedy słońce mocno operuje, łuszcząca się i przebudowująca pod wpływem retinolu skóra jest bardziej podatna na podrażnienia, a nawet poparzenia słoneczne. Jednak na przestrzeni lat na rynku pojawiło się wiele kosmetyków z retinolem w różnych stężeniach, w połączeniach ze składnikami łagodzącymi skutki retynizacji naskórka, które wprowadziły nowy poziom do pielęgnacji skóry retinolem. Przede wszystkim jednak zdecydowanie wzrosła świadomość ludzi na temat ochrony skóry przed promieniowaniem UV, co przełożyło się na większą sumienność w aplikacji kremów z SPF. Te dwa czynniki sprawiły, że stosowanie retinolu latem jest jak najbardziej dozwolone i bezpieczne. Należy jednak zastosować się do kilku zaleceń. O jakich wytycznych mowa?

1. Zakończona retynizacja naskórka

Istotne jest to, aby kurację retinolem rozpocząć we wrześniu, październiku, ponieważ przez pierwsze miesiące jego stosowania skóra będzie szczególnie uwrażliwiona na działanie czynników atmosferycznych, ponieważ pod wpływem działania retinolu będzie się przebudowywała. Wówczas może dojść do łuszczenia się naskórka, miejscowego zaczerwienienia i podrażnienia. Ten proces retynizacji naskórka nazywa się czasem, kiedy budujemy tolerancję na retinol, czyli przyzwyczajamy naszą skórę do tej pochodnej witaminy A. Gdy zauważmy, że skóra już przyzwyczaiła się do tego składnika, na pewno odczujemy większy komfort i pożegnamy się z podrażnieniami.

2. Stosowanie w lecie kosmetyków z retinolem w mniejszym stężeniu

Rekomendowanym przez dermatologów sposobem na retinolową pielęgnację w lecie, jest sięganie po kosmetyki z tym składnikiem w mniejszym stężeniu, np. gdy doszłyśmy już do 2%, na czas urlopu zejdźmy do 1,5%,1%. Nakładajmy je  również rzadziej – do 2 – 3 razy w tygodniu Produkty z retinolem stosujemy podczas wieczornej pielęgnacji .

3. Niezbędna ochrona przeciwsłoneczna + reaplikacja

Mówi się o tym wiele, ale warto po raz kolejny podkreślić, że podczas stosowania retinolu, nie tylko latem, ale przez cały czas kuracji, należy chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB, stosując kremy z SPF 50. Konieczne jest również reaplikowanie kremu z filtrem co 2 – 3 godziny. W tym zakresie najlepiej sprawdzą się kosmetyki w kompakcie, np. pudry, ale również produkty w sprayu, np. mgiełki antysmogowe.

Pamiętajmy również o noszeniu okularów przeciwsłonecznych i kapelusza z dużym rondem lub czapki z daszkiem. Zaleca się unikać wystawiana ciała na długotrwałą ekspozycję na słońce i tyczy się to nie tylko osób korzystających ze specyfików z pochodną witaminy A.

Dlaczego jeszcze nie warto przerywać kuracji retinolem w lecie? Jak już wiemy, w pielęgnacji skóry retinoidami najważniejsza się regularność, czas i długotrwała terapia. Przerwanie jej na dwa miesiące przyczyni się do osłabienia efektu działania retinolu, bowiem, jak mówią badania, już po ok. 2 tygodniach od przerwania stosowania retinolu należy całą kurację rozpocząć od początku, czyli wrócić do punktu wyjścia i aplikować kosmetyki z retinolem w najmniejszym stężeniu. A przecież nie na tym nam zależy. Kurację retinolem należy stosować nieprzerwanie, oczywiście jeżeli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Jak pielęgnować skórę przy kuracji retinoidami?

Nie można nie wspomnieć o tym, że skóra podczas stosowania retinoidów wymaga szczególnie dopracowanej pielęgnacji, która powinna zawierać składniki regenerujące, łagodzące i intensywnie nawilżające skórę. Zastosowanie się do tych wytycznych sprawi, że unikniemy łuszczenia się naskórka lub znacznie je ograniczymy.

Skóra najintensywniej regeneruje się w nocy, gdy śpimy, dlatego warto aplikować kremy regenerujące naskórek właśnie podczas wieczornej pielęgnacji. Gdy odczuwasz taka potrzebę, możesz nawet nałożyć grubszą warstwę kremu, traktując go jako maseczkę. Sięgaj po kremy z wysoką zawartością ceramidów, które odbudowują naruszoną warstwę hydrolipidową. Dobrze sprawdzą się również produkty z kwasem hialuronowym, kwasem poliglutaminowym, skwalanem, trehalozą, olejem z ogórecznika, oleje jojoba, olejem z wiesiołka. Przydadzą się także kosmetyki z    fotostabilną witaminą C, która działa antyoksydacyjnie, rozjaśniająco na przebarwienia i odmładzająco. Jeżeli nasza skóra reaguje podrażnieniem na witaminę A, można także sięgać po serum stworzone specjalnie dla cery wrażliwej. W niektórych kosmetykach znajdziemy połączenie retinolu z niacynamidem, który łagodzi działanie tego pierwszego związku, a dodatkowo działa przeciwzapalnie.

Czy można stosować retinol latem? Odpowiedź brzmi: tak. Należy również podkreślić, że nie zaleca się rozpoczynania przygody z retinolem w wysokim stężeniu wiosną i latem, ponieważ przyzwyczajanie skóry to tej substancji i dopiero budowanie tolerancji na nią powoduje, że skóra jest szczególnie narażona na przebarwienia, plamy i poparzenia. Dlatego trzymajmy się zasady – kosmetyki z retinolem wprowadzamy jesienią, a latem nie rezygnujemy z nich, ale nieznacznie zmniejszamy stężenie i częstotliwość ich stosowania przy obligatoryjnym stosowaniu kremów z SPF 50.